czwartek, 5 września 2013
Inne choroby skóry
Egzema nóg jest wywoływana przez roztocza, które zmieniają chorobowo skórę w okolicy stawów pęcinowych. Konie odczuwają silne swędzenie, więc szczypią pęciny lub pocierają nimi. W wyniku tego dochodzi do wyłysienia i zaczerwienienia tylnej strony pęcin, a na skórze pojawiają się narośle. Można je namoczyć i usunąć za pomocą łagodnego, odtłuszczającego szamponu. Roztoczy można się pozbyć z reguły w ciągu 14 dni za pomocą określonego przez weterynarzy insektycydu.
Grzybice skóry przenoszą się przez zarodniki, które mogą być przenoszone przez zarażonych ludzi lub zarażone zwierzęta albo pobierane bezpośrednio z gleby. Najpierw pojawiają się płaskie, niewielkie obrzemienia. Po kilku dniach pojawiają się na skórze bezwłose miejsca o wilgotnej powierzchni. Rodzaj grzyba musi zostać określony w wyniku prowadzonych przez weterynarza badań (w laboratorium). W tym czasie konia należy przemywać płukanką niszczącą grzyba. Kuracja przeciwgrzybiczna może trwać bardzo długo, ale nie można jej w żadnym przypadku zniechać, ponieważ doprowadzi to do ponownej infekcji.
Gdy grzyby się ukrywają...
Najgorsze jest to, że grzyby mogą, bez żadnej szkody, miesiącami przetrwać w oborniku końskim, na narzędziach do czyszczenia lub w glebie. Konie, które mają takie grzyby w sierści lub na skórze, wcale nie muszą wykazywać objawów schorzenia, dlatego zalecane jest używanie osobnych przyrządów do czyszczenia każdego z koni.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz