sobota, 6 czerwca 2015

Kuc Connemara



    Kuce Connemara (wysokość od 135 do 148 cm) zostały prawdopodobnie sprowadzone przez Celtów, którzy od V wieku p.n.e. osiedlali się na południowym zachodzie Anglii i w Irlandii.



    Z biegiem czasu kuce Connemara musiały ustąpić miejsca dużym koniom na większości uprzednio zajmowanego terenu. Zdołały oprzeć się ludziom i naturze tylko na ubogich, surowych, bagnistych i pagórkowatych terenach zachodniego wybrzeża Irlandii.



    Dzięki kilkusetletniemu, naturalnemu doborowi hodowli powstał niezwykle silny i twardy koń. Pod koniec XVI wieku nastąpił dolew krwi koni hiszpańskich - Ganette, które prawdopodobnie znalazły się w tych okolicach po katastrofie hiszpańskiego okrętu, w 1588 roku. Obecnie rasę zarejestrowaną jako Connemara skrzyżowano z końmi arabskami i pełnej krwi angielskiej.



    Wynikiem tego były tak znane konie skokowe, jak słynny Stroller lub Dundrum, potomek klaczy rasy Connemara i ogiera pełnej krwi angielskiej Little Heaven, któy przy wzroście 146 cm w kłębie bez wysiłku pokonywał przeszkody o wysokości 2,10 cm.



    Connemara jest koniem bardzo zwinnym, o pewnym chodzie, lubiącym skoki, przez co nadaje się do różnych dyscyplin jeździeckich.



    Jest mocny i wytrwały oraz przyjazny, ma spokojne usposobienie. Jest idealnym towarzyszem do spędzania wolnego czasu. Kuce Connemara potwierdziły swoją wartość także jako kuce do polo czy konie myśliwskie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz