niedziela, 13 października 2013

Ochwat



  Ochwat jest przyczyną ciężkiej do zlikwidowania kulawizny kopyt przednich. Najczęściej występuje u przekarmionych kuców. Ochwat jest bardzo bolesny, ponieważ podrażniony chorobą róg kopyt nie ma możliwości rozciągnięcia w twardej puszce kopytowej. Ochwat może do tego stopnia pogorszyć stan zwierzęcia, że trzeba będzie je już tylko uśpić.



  Rozróżnia się ochwat obciążeniowy, który może powstać w wyniku zbyt długiego transportu lub nadmiernej  jazdy po twardym podłożu, oraz ochwat paszowy, wywoływany przez nagłą zmianę paszy, przekarmienie, zepsutą paszę lub trujące rośliny. Przy ochwacie porodowym lub wywołanym ciężkimi chorobami wewnętrznymi trujące substancje wydzielane przez bakterie wywołują zakłócenia ukrwienia.



  Koń chory na ochwat kopyta przedniego przenosi ciężar ciała na kończyny tylne, przednie kopyta są wysuwane w charakterystyczny sposób do przodu. W ciężkich przypadkach koń nie może się poruszać. W przypadku chronicznego ochwatu symptomy są nieco mniej widoczne. U takiego konia obserwuje się sztywny chód, szczególnie na twardym podłożu.



  W przypadku podejrzenia o występowanie ochwatu, należy natychmiast wezwać weterynarza, ponieważ niektóre środku farmakologiczne mogą zapobiec przemieszczeniom kości kopytowej. Leczenie można wesprzeć za pomocą miękkiej wyściółki i chłodzących kąpieli. Gdy występujące bóle nie są ostre, oszczędnym prowadzeniem konia po miękkim terenie można wspomóc ukrwienie. Przy chronicznym ochwacie jest wymagane podkucie ortopedyczne z mostkiem i podłożoną skórzaną podeszwą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz