czwartek, 5 września 2013

Egzema letnia



  Niestety, temat tzw. paracha letniego jest drażliwym tematem dla wielu właścicieli koni, ponieważ w wilgotnym i ciepłym okresie harcują wywołujące egzemę letnią insekty: meszki. Powodem występowania tej dolegliwości jest ukłucie tego owada, wywołujące u pokłutych koni reakcję alergiczną. Stopień uszkodzeń skóry wywołanych tą chorobą zależy od liczby owadów, których najwięcej jest w lipcu i sierpniu. Egzema letnia jest schorzeniem skóry, które obejmuje przede wszystkim grzywę, kłąb i rzep ogona.



  Skóra bardzo szybko nabrzmiewa i wypełnia się cieczą. Na powierzchni skóry tworzą się pęcherzyki, z których sączy się serum. Z powodu silnego swędzenia koń zaczyna się drapać i traci owłosienie w dotkniętych dolegliwością miejscach. Skóra jest pomarszczona, pokryta wysypką i się łuszczy. Grzywa może zostać całkowicie utracona, a z ogona zostanie jedynie parę cienkich kosmyków.



  Codzienna pielęgnacja konia cierpiącego na egzemę letnią kosztuje sporo wysiłku. Dotknięte chorobą miejsca należy dokładnie oczyścić z zabrudzeń i łupieżu. Dezynfekcja jest szczególnie ważna, gdyż wyklucza powstawanie kolejnych stanów zapalnych. Co drugi dzień należy myć grzywę i ogon specjalnym antyseptycznym szamponem. Chore miejsca trzeba grubo posmarować maścią stosowaną do krowich wymion lub inną, o podobnym składzie, ale nie perfumowaną i bez środków konserwujących. Do płukanek znakomicie nadaje się zielona herbata. Otarte miejsca na skórze należy smarować ziołową maścią lanolinową. Wspomaga ona proces leczenia i skóra szybciej się regeneruje. W swędzące miejsca pokryte długim włosiem należy wcierać mieszankę z olejku lawendowego i rumiankowego.

ami.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz