czwartek, 5 września 2013

Gruda

 

  Gruda może dotyczyć także zadbanych koni. Wcześniej przypuszczano, że choroba ta dotyczy tylko tych koni, które często są narażone na kontakt z wilgocią. Jesienią lub zimą nie da się jednak uniknąć tego, że grunt w terenie jest mokry. Ponieważ nie powinno się rezygnować z tego powodu z wypraw w teren, szczególnie ważne jest to, żeby w tym czasie szczególnie dokładnie sprawdzić zgięcie pęcinowe. W dłuższej sierści wilgoć i brud trzymają się szczególnie mocno. A to przygotowuje idealne podstawy dla grudy.


gruda_1.jpg
  Do objawów należą małe pęcherzyki, tworzenie się strupów, zasadniczo w obrębie zgięcie pęcinowego. Szybko pojawia się ropa, po której następuje tak zwana sucha faza. Tworzące się strupy nie są jednak zwykłym zamknięciem rany w sensie leczenia, lecz złośliwymi strupkami ukrywającymi chorobę, która podstępnie rozwija się dalej.

gruda

  Jeśli u konia tworzą się już pęcherzyki lub strupy, zaleca się wcieranie maści leczniczej i oprócz tego, codzienne mycie i osuszanie zgięć pęcinowych. Jeśli te zabiegi w krótkim czasie nie przyniosą spodziewanego efektu, należy sprowadzić weterynarza. Nieleczona gruda prowadzi do powstania narośli, brodawek lub nagiotków, które stopniowo ograniczają zdolności ruchowe konia.

gruda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz