sobota, 6 czerwca 2015

Criollo



    Mały wierzchowiec pasterzy, tzw. gaucho z Ameryki Południowej, jest jedną z najbardziej wytrzymałych ras na świecie. Jego historia zaczęła się w 1535 roku, kiedy Don Pedro Mendoza, założyciel Buenos Aires, przywiózł około stu andaluzyjskich i kilka cięższych koni. Konie te zdziczały na pampasach i rozmnożyły się do wielkich stad. Niegościnność terenu i twarde warunki życia stworzyły wytrwałą, niewymagającą i przede wszystkim zdrową rasę koni.



    Osadnicy wychwytywali po kilka koni, by służyły im jako wierzchowce i zwierzęta juczne. Właściwa hodowla rozpoczęła się dopiero około 100 lat temu, gdy zaczęto krzyżować tę rasę z ogierami europejskimi i amerykańskimi. Pierwsza księga stadna powstała w 1893 roku w Chile. Chilijczycy nazwali swoje konie Fina Sangre Chilena. Ich śladami poszły kolejne kraje: w 1912 roku Argentyna, w 1930 roku Brazylia i Urugwaj.



    Później wszystkie te cztery rejestry zjednoczono pod jednym wspólnym mianem "Księga Stadna Rasy Criollo". Także dzisiaj ten wytrwały, pojętny i mocny koń (od 140 do 153 cm w kłębie) służy jako wierzchowiec pasterzy bydła. Jest również wykorzystywany jako zwierzę pociągowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz