niedziela, 17 sierpnia 2014
Głowa
Wpływ na ogólne wrażenie, jakie wywiera koń, ma także jego głowa. Poszczególne rasy koni, które się rozwinęły, można wyraźnie rozróżnić po kształcie i cechach ich głowy. Podczas gdy konie robocze mają masywne i mocno umięśnione głowy, głowy koni sportowych wyróżniają się słabszą muskulaturą i cieńszą skórą. W żargonie fachowym nazywa się je "suchymi" głowami lub "szlachetnymi" głowami.
Po kształcie głowy można także odróżnić klacze od ogierów. Typowa głowa ogiera jest mocniejsza i masywniejsza od głowy klaczy, która jest zbudowana delikatniej i sprawia wrażenie łagodnej.
Fachowcy rozróżniają różne kształty głów, np.: głowa prosta - o prostym profilu od ciemienia do nosa, głowa owcza - kości ciemieniowa i czołowa są wypukłe, a kość nosowa prosta.
Głowa garbonosa charakteryzuje się tym, że oprócz kości ciemieniowej i czołowej, także kość nosowa jest wypukła, a oczy i chrapy są lekko przesunięte na boki.
Obok tych rodzajów występuje także głowa połowicznie garbonosa - wypukła jest jedynie kość nosowa, przy prostych kościach czołowej i ciemieniowej, głowa świńska - szeroka, długa głowa z wygiętym nosem, głowa klinowata - zwężająca się klinowato do dołu głowa z szerokim czołem i szerokimi ganaszami, głowa ośla, która jest wąska i długa, z nieco większymi niż zazwyczaj kośćmi tworzącymi oczodół oraz głowa szczupacza, której profil poniżej prostego i szerokiego czoła jest wklęsły.
Ponieważ kształt głowy jest kryterium piękna, podlega bieżącej modzie. Głowa garbonosa była popularna przede wszystkim wśród ras paradnych w okresie baroku, natomiast szlachetna głowa szczupacza jest typowa dla arabów, a np. głowa klinowata - dla koni rasy Quarter Horses.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz