niedziela, 17 sierpnia 2014

Mowa ciała



    Typową reakcją konia jest zachowane określane, jako flehmen: wywinięta warga górna sygnalizuje odbiór uderzającego lub niezwykłego zapachu. W ten sposób ogier zdradza na przykład swoje zainteresowanie wychwyconym zapachem klaczy.



    Odwrócone w bok uszy, zwieszony nieruchomo ogon i prosta, prawie poziomo ustawiona szyja wyrażają natomiast opanowane zadowolenie. Gdy dodamy do tego półprzymknięte oczy i zwieszoną swobodnie w dół, drgającą pod wpływem oddechu dolną wargę, oznacza to, że nasz czworonóg po prostu uciął sobie drzemkę.



    Jeżeli szyja jest ustawiona w pozycji prawie pionowej, chrapy się nadymają, mięśnie głowy są napięte, a sama głowa jest ustawiona poziomo, wówczas zwierzę jest bardzo zdenerwowane. W takich przypadkach ogon bije nerwowo tam i z powrotem, uszy są z uwagą zwrócone do przodu, a całe ciało konia drży.



    Gdy zdenerwowanie przechodzi we wściekłość, koń kładzie zwrócone do tyłu uszy. Im mocniej przylegają do głowy, tym silniejszą groźbę wyrażają. Rzep ogona się podnosi, szyja i głowa się kołyszą, a górna warga jest podwinięta w taki sposób, że widać siekacze. W takim przypadku jest zalecana ostrożność. Koń wyraźnie pokazuje: nie podchodź ani kroku bliżej, bo cię ugryzę. Oprócz gestykulacji i mimiki, także dźwięki wydawane przez konia zdradzają podobne nastroje - od przyjaznego lub bolesnego rżenia, aż do wabiących lub ostrzegawczych pisków.Jeśli zatem chce się zawrzeć przyjaźń z koniem, należy najpierw opanować mowę jego ciała.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz