niedziela, 17 sierpnia 2014
Umaszczenie jednolite
Konie maści siwej rodzą się ciemnomaściste, np.: kasztanowate, gniade lub kare i siwieją wraz z wiekiem. Proces siwienia postępuje od głowy do ogona. Ponieważ umaszczenie zasadnicze zostaje zachowane dłużej wokół większych naczyń krwionośnych, w poszczególnych włosach tworzą się koliste złogi pigmentów, lecz odcień podstawowy sierści jest biały. W tym stadium przechodnim mówi się o umaszczeniu siwym jabłkowitym.
Konie o umaszczeniu izabelowatym mają sierść żółtawą z różnymi odcieniami - od białożółtego do ciemnożółtego; włosy ochronne (są dłuższe od sierści okrywowej i chronią wrażliwe części na głowie, ogonie i nogach) są przeważnie jaśniejsze.
Konie kasztanowate mają sierść, o barwie od żółtorudej do brązowej. Charakterystyczną cechą jest to, że włosy ochronne niegdy nie mają czarnego zabarwienia.
Konie bułane mają sierść w odcieniu podstawowym żółtobeżowobrązowym i i różnokolorowe włosy ochronne. Skóra i kopyta są ciemne. Konie bułane często mają ciemną pręgę grzbietową - biegnącą od grzywy do ogona oraz poprzeczne pręgi na nogach.
Gniadosze mają umaszczenie brązowe - od jasnych do ciemnych odcieni brązu. Charakterystyczne dla nich jest czarne zabarwienie włosa ochronnego na grzywie i ogonie oraz czarna barwa sierści na nogach, poniżej stawów nadgarstkowych i skokowych.
U koni karych, zarówno włosy okrywowe (sierść), jak i ochronne (grzywka, grzywa i ogon), są czarne. W zależności od wielu czynników (m.in. stanu zdrowia, odżywienia oraz pory roku) maść kara może się charakteryzować połyskiem lub jego brakiem.
Koń maści myszatej charakteryzuje się szarą barwą sierści oraz dwukolorowymi włosami ochronnymi (mieszanina włosów jasnych i ciemnych). Cechą charakterystyczną tej maści (oraz bułanej) jest występowanie pręgi grzbietowej i często prążków na nogach.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz