sobota, 8 lutego 2014

Kuc dales i fell     Obie rasy kuców z północnej Anglii, zarówno dales, jak i fell, znalazły sie na liście organizacji Rare Breeds Survival Trust, ten pierwszy jako "zasługujący na szczególna opiekę", ten drugi jako "zagrożony". Kuc fell, który pojawia się już w czasach rzymskich, wykorzystywany był do ciągnięcia pojazdów i innych celów transportowych. Wykorzystywali go również cystersi i to chyba oni wprowadzili siwe umaszczenie, gdyż biały oznaczał, ze zwierze należy do klasztoru. Inne dość często spotykane maści to kara, skarogniada i gniada. Silny i odporny, aczkolwiek mierzący mniej niż 14 dłoni, kuc fell jest obecnie używany pod siodło, w zaprzęgu i do pracy na roli. Pożyteczny jest również przy pracach leśnych, np. zrywce drewna, gdyż jego zwrotność i pewność kroku sprawiają, ze potrafi się poruszać po zalesionych stokach, które są zbyt strome dla traktorów.
     Kuce dales były bardzo cenione do pracy na roli. Z uwagi na zdolności używano ich do ciągnięcia ciężkich ładunków ołowiu z kopalń przez trudne, niegościnne tereny do portów na północnym wschodzie. Były też wykorzystywane przez armię jako górskie kuce juczne dla potrzeb artylerii.
     Nieco wyższego wzrostu niż fell, kuc dales ma niezwykle wygodne chody, które czynią go idealnym kucem pod siodło i do zaprzęgu. Do jego hodowli użyto tez krwi welsh cob i konia clydesdale, a wpływ tego ostatniego przejawia się sporadycznie w pojawianiu się siwych dales, chociaż dominująca maścią jest kara. Krew welsh cob - która związala się z ta rasa około stu lat temu za pośrednictwem ogiera imieniem Comet - sprawia, ze kuca dales wciąż zachowują swoje wspaniale chody.
     Jego wczesnych początków należy prawdopodobnie szukać wśród koni fryzyjskich, do ktorych podobienstwo nadal jest widoczne. Kuc dales ma urodziwa glowe, osadzona na stosunkowo krotkiej i grubej u nasady szyi, oraz mocne, muskularne cialo. Bujna grzywa i ogon tego konia znajduja swoje odpowiedniki w bujnych szczotkach pecinowych, zdobiacych dolna partie nog. Przyjacielska i ulegla natura sprawia, ze jest on idealnym wierzchowcem dla dziecka, zas jego sila pozwala mu z latwoscia niesc rowniez doroslego jezdzca.

W gwoli wyjasnienia - pisane to jest na tablecie, ale nie mam dostepu do kompa, a chcialam sobie popisac bloga... 
\/ - to jest... Cudzyslow, ktorego w klawiaturze tabletowej nie ma. Bezsens... No dobra, w kazdym razu... 
Bledy takie jak brak polskich znakow czy uzupelnienia cudzyslowia uzupelnie juz na kompie. Milego dnia/wieczoru czy kiedy to czytacie :P POŁOWA ZA NAMI, WIĘCEJ PÓŹNIEJ XD

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz