czwartek, 6 lutego 2014

Kuc dartmoor

     Sąsiad kuca exmoor, kuc dartmoor, mieszkaniec środkowego i południowego Devonu, jest również rasą zagrożoną wyginięciem. Ten niewielki kuc został niemalże doszczętnie wytępiony podczas drugiej wojny światowej.
     Uważa się, że jego początków należy szukać wśród koni old devon pack horse (starodawny koń juczny z Devon) i wśród kuców noszących śmieszną nazwę cornish goonhilly [co anglosaskim czytelnikom kojarzy się z grupą komików The Goons], aczkolwiek obie te rasy są już wymarłe. Z upływem czasu kuca dartmoor "udoskonaliła" domieszka zarówno krwi walijskiej, jak i arabskiej, ale krzyżówka z szetlandem, której celem było wyhodowanie kuca do pracy w kopalniach, miała dla tej rasy wręcz katastrofalne skutki.
     Byłoby tragicznie, gdyby pogodzono się z wyginięciem kuca dartmoor, gdyż jego wygodne chody i uległa natura sprawiają, że jest znakomitym kucem wierzchowym, a gdy skrzyżuje się go z folblutem lub arabem, otrzymamy doskonałego konia wszechstronnie użytkowego. Ma on twarde, zdrowe kopyta i wyrazistą, niską akcję nóg, co sprawia, że jest cudownym kucem dla dzieci. Gniade, skarogniade lub kare kuce czystej krwi dartmoor mają niewiele białych odmian lub też są ich całkowicie pozbawione.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz