czwartek, 6 lutego 2014

Kuc Exmoor    Anielsko słodki i zarazem bardzo bezczelny, kuc swoim wdziękiem i charyzmą potrafi podbić serce najmniejszego dziecka i każdego dorosłego. Inteligentny, sprytny, pomysłowy, a także niezwykle miły i przyjacielski, kuc doskonale wie, jak postawić na swoim - a my ciągle mu na to pozwalamy.
    Świat jest wielkim tyglem, w którym mieszają się rasy kuców, a w ich rodowodach pojawia się zarówno koń arabski, jak i iberyjski. Niemniej jednak to w Wielkiej Brytanii żyją niektóre z najstarszych i najbardziej cenionych ras - dziewięć krajowych ras angielskich cieszy się poważaniem na całym świecie, a kuce z tych rodów są eksportowane do niemal wszystkich krajów.
    Na przykład rasa exmoor pony, mieszkająca wśród wrzosowisk Exmoor na pograniczu północnego Devonu i zachodniego Somerset, pojawia się już w księdze Domesday Book, powstałej w 1085 r. Uważa się, że jej początki sięgają jeszcze celtyckich kuców epoki plejstocenu, ale również krew hiszpańska występuje w tym rodowodzie. W roku 1815 ogier znany jako Katerfelto biegał po wrzosowiskach. Chociaż został pochwycony, nie udało się ustalić, jakie było jego pochodzenie. Był maści bułanej, z ciemnymi odmianami i wyraźną pręgą grzbietową. Bułane konie są czasami widywane na wrzosowiskach Exmoor po dziś dzień i maść ta, wraz z gniadą i skarogniadą, należy do jedynych dopuszczalnych u tej rasy.

     Obdarzony ogromnym wdziękiem, współczesny koń exmoor jest krępym, dzielnym, małym stworzeniem z ładną głową i wyraźnie pobielonymi, jakby przyprószonymi mąką, chrapami. Cechują go tzw. żabie oczy, dobrze osłonięte przed panującą często na wrzosowiskach niepogodą. Prowadząc półdziki tryb życia, chociaż niektóre stada mają swoich właścicieli, kuce te są często nieufne w stosunku do ludzi i denerwują się na widok psów, które być może wywołują u nich atawistyczny lęk przed watahą wilków.
     Inną szczególną cechą tej rasy jest stercząca, gęsta, wachlarzowatego kształtu kępa włosów u nasady ogona, która daje ochronę przed deszczem i śniegiem. U rasy tej widać również zaczątki siódmego zęba trzonowego, czego nie spotyka się u żadnych innych koniowatych.
     Kuc exmoor, pomimo całej swej siły i uporu, jest dobrym wierzchowcem dla dzieci i jest generalnie obdarzony miłym, przyjacielskim usposobieniem. Niestety, kuc exmoor znajduje się obecnie na liście organizacji Rare Breeds Survival Trust jako rasa zagrożona.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz