sobota, 4 stycznia 2014

Koń lipicański


Słynny na całym
 świecie koń lipicański jest muskularnym koniem
o zwięzłej budowie, wywodzącym się od konia
iberyjskiego.


   Widoku "tańczących białych ogierów" z Hiszpańskiej Szkoły Jazdy z Wiednia nie sposób zapomnieć - wspaniałe konie wykonują skoki i piruety z niewyobrażalną energią i wdziękiem. 
   To słynne na całym świecie konie lipicańskie, w dużej mirze wywodzące się od konia iberyjskiego - czego pamiątką jest słowo "Hiszpańska" w nazwie wiedeńskiej akademii - nazywane tak od miejsca, gdzie pierwotnie były hodowane, od powstałej w 1580 r. stadniny w Lipicy, na terenie, który stał się potem częścią monarchii austro-węgierskiej.
   Muskularny, o zwięzłej budowie, koń lipicański jest prawie zawsze siwy, z wiekiem jaśnieje, aż jego sierść przybierze barwę białą, aczkolwiek niekiedy spotyka się także konie gniade i jeden z nich jest zawsze obecny w wiedeńskiej akademii. Znajdujące się w nie lipicany są hodowane w Piber, w Austrii, ale również stadniny na Węgrzech, w Czechach i w Rumunii specjalizują się w hodowli tej rasy. Współczesne lipicany pochodzą od pięciu ogierów, które przekazały im swoje charakterystyczne geny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz