niedziela, 5 stycznia 2014

Rocky mountain pony

  Bareback trail riding is common among Rocky owners, who appreciate the breed's smooth gait and calm temperament. Here, Joyce Lord goes for a ride aboard her Rocky, Hawks Touch. Photo by Norma Allison

   Jeżeli american saddlebred jest znany ze swojej urody, to rocky mountain pony, kuc z Gór Skalistych, był hodowany wyłącznie ze względów praktycznych. Podobnie jak w przypadku większości koni z USA jego początków należy szukać w koniach przywiezionych z Hiszpanii, ale rasa ta zawdzięcza swoje powstanie niejakiemu Samowi Tuttle'owi z Kentucky oraz ogierowi założycielowi, zwanemu Old Tobe. Tuttle zaopatrywał w konie jeźdźców o różnorodnych wymaganiach, a Old Tobe przekazywał swój piękny chód, ładną budowę i uległy temperament potomstwu.
   Aczkolwiek dla rocky mountain pony nie zostały określone żadne standardy hodowlane - odkąd w roku 1986 po raz pierwszy zaczęto prowadzić dokumentację tej rasy, zarejestrowano jedynie około dwustu jej przedstawicieli  - koń ten jest zazwyczaj zwięzłej budowy, o wzroście pomiędzy 14,2 a 14,3 dłoni. I chociaż powstał jako rasa bardziej praktyczna i użytkowa niż hodowana pod kątem urody, jest niezaprzeczalnie piękny i ma umaszczenie, jakiego nie spotyka się u innych ras.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz