poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Chów w stajni


    Chociaż przybywa zwolenników chowu bezstajennego na świeżym powietrzu, głównym miejscem pobytu większości koni jest stajnia. Aby konie czuły się w niej dobrze i były w dobrym humorze, należy ją dostosować możliwie jak najlepiej do ich potrzeb.


    Normalny boks jest przeznaczony tylko dla tych koni, które są regularnie wypuszczane na wybiegi lub spędzają kilka godzin dziennie na ujeżdżalni bądź w terenie. Konie potrzebują ruchu i zajęcia. Jeśli im tego brakuje, szybko odczuwa to jeździec. To, co uzna za złe nawyki u swojego konia, będzie rodzajem działań wyrównawczych bądź zastępczych, by nadrobić braki. Boks dla dużego konia powinien mieć wymiary co najmniej 3 x 3 m, pełne ścianki do wysokości 1,40 m i nad tym kratę oddzielającą sąsiednie boksy. W ten sposób zwierzęta nie naprzykrzają się sobie, ale mimo to mogą pozostać w kontakcie. Drzwi muszą mieć przynajmniej 1,5 m szerokości i 2,25 m wysokości oraz zasuwę z zabezpieczeniem przed przypadkowym otwarciem przez konia.


    Górna połowa drzwi powinna być otwierana oddzielnie, żeby do boksu mogło się swobodnie dostawać świeże powietrze, a koń mógł wyglądać na zewnątrz. Oczywiście byłoby wspaniale, gdyby konie mogły przy tym wyglądać na otwarty teren. Okna powinny być otwierane na zewnątrz i szczelne. Poidła i żłoby powinny być zamontowane po przekątnej względem siebie, na wysokości stawu barkowego konia, aby zapewnić mu wygodne jedzenie i picie.


    Jako wyściółki można używać zwykłej słomy zbożowej, a w przypadku alergii, także trocin. Mając na uwadze dobro koni, można utrzymywać niektóre grupy koni (np. odsadzone od matek źrebięta, młodzież, konie robocze) w biegalniach. W tego typu stajniach konia trzymane są razem, zamiast w "samotności". W ten sposób do głosu dochodzą instynkty i popędy koni, a poza tym zwierzęta mają wystarczająco dużo miejsca, żeby się swobodnie poruszać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz