sobota, 16 sierpnia 2014

Shire


"Służy, ale nie jest służalczy. Staje do boju, ale bez wrogości.
Nic nie przewyższa go potęgą, nic nie przewyższa go gwałtownością...".
Ten  fragment poematu został zapewne napisany specjalnie 
z myślą o wiernym koniu zaprzęgowym. 

   

    Piękny poemat Ronalda Duncana "Koń" doskonale opisuje nasze szlachetne rumaki, ale łatwo zapomina się, że rasy koni pociągowych były na całym świecie pierwotnie hodowane w celu uzyskania konia bojowego. Najlepiej znana angielska rasa koni pociągowych, szajry, tak brytyjska, jak brytyjskie są buldogi, jest imponująca: szajry mogą mierzyć 18 dłoni lub nawet więcej, łącząc masę z jakością. Szajry wywodzą się od średniowiecznego konia bojowego, znanego jako wielki koń (great horse), który od Olivera Cromwella (podczas krótkiego republikańskiego epizodu w dziejach Anglii) otrzymał miano "angielski kary" (english black). 
    W czternastym stuleciu setka ogierów została sprowadzona z Lombardii w północnych Włoszech, aby krzyżować je z rodzimymi klaczami angielskimi w celu uzyskania cięższego i silniejszego konia. Te konie były jak żywe opancerzone czołgi. Początkowo hodowano je po to, aby miały wystarczającą siłę, by udźwignąć średniowiecznego rycerza w pełnej zbroi, wyposażonego w ciężką broń. A jednocześnie musiały być na tyle zwrotne, aby zanieść go na pole bitwy. Rycerz dosiadał konia tuż przed rozpoczęciem walki, a do tego momentu koń był prowadzony z prawej strony przez giermka. 
    Chociaż silne, konie te nie były tak wielkie jak dzisiejsze szajry, i gdy rósł popyt na większe, silniejsze zwierzęta pociągowe do pracy na roli, rasa english black została ulepszona przy wykorzystaniu koni flandryjskich bądź flamandzkich, pochodzących z Niderlandów. Później dodano krwi fryzyjskiej. Hodowane w środkowych hrabstwach Anglii przez uczniów i zwolenników Roberta Bakewalla (1725-1795), konie te zaczęły być uznawane jako kary koń Bakewella (Bakewell black). Następnie krzyżowano je z folblutami, aby uzyskać okazy pożądanych wymiarów, i gdy zaczęły się pojawiać wśród nich różne umaszczenia, słowo "kary" (black) stało się mylące, a rasa została w 1878 r. przemianowana na angielskiegoz konia pociągowego (english cart horse).
    Ogierem założycielem współczesnej nazwy szajer jest Packington Blind Horse, który krył klacze w Ashleby-de-la-Zouche w hrabstwie Leicestershire w latach 1755-1770 i pojawia się w pierwszej księdze stadnej towarzystwa hodowli koni rasy english cart horse, opublikowanej w 1878 r. Organizajca hodowlana zmieniła swoją nazwę na Shire Horse Society, Towarzystwo Hodowli Konia Shire, w 1884 roku, a nowa nazwa odzwierciedlała początki tej rasy w hrabstwach (shires) środkowej Anglii, rejonie zwanym "the Midlands". 
    Staranna obserwacja współczesnej rasy pozwoliła uniknąć początkowych problemów zdrowotnych i kłopotów z drogami oddechowymi i koń ten zaczął być bardzo popularny, tak w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach Zjednoczonych, które na dużą skalę rozpoczęły import szajrów, a amerykańska organizacja hodowców koni tej rasy, American Shire Horse Association, powstała już w 1885 r. Powodzenie szajrów - a w rezultacie również ich wartość - rosło, a ich przyszłość wydawała się zapewniona. W okresie kryzysu gospodarczego o dobrych źrebiętach mówiono, że "dają najlepszą dywidendę". Jednakże w miarę postępu mechanizacji szajry po drugiej wojnie światowej prawie zupełnie wyginęły - w latach 1947-1948 zginęło około stu tysięcy, a liczba rejestrowanych źrebiąt spadła do osiemdziesięciu rocznie. 

  
  Dzięki oddanym hodowcom szajry zostały ocalone przed wyginięciem i w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat rasa ta wyraźnie się odradza. Koń ten jest doprawdy imponujący - może mierzyć 18 dłoni lub nawet więcej i łączy w sobie masę z niezaprzeczalną "jakością" - szajry, skrzyżowane z folblutami, niejednokrotnie dają niezłe konie do skoków przez przeszkody. Ich szlachetna głowa z rzymskim (wypukłym) nosem jest długa i szczupła, a wielkie, przyjacielsko spoglądające oczy są pełne inteligencji.
    Szajry mają stosunkowo długą szyję jak na konie pociągowe oraz szeroką, potężną pierś o znacznym obwodzie, krótki grzbiet z dobrze umięśnioną partią zadu. Ich zdrowie, wytrzymałe nogi są kościste i mają pęciny porośnięte niezwykle bujną, długą jedwabistą sierścią, tworzącą tzw. szczotki pęcinowe. Obecnie jest bardzo wiele karych szajrów, co zapewne przypomina o początkach tej rasy, ale skarogniade, gniade i siwe są również często spotykane; mogą też istnieć białe odmiany. Towarzystwo hodowlane nie dopuszcza występowania wśród ogierów maści kasztanowatej lub dereszowatej, aczkolwiek ta ostatnia może być akceptowana u klaczy, które są też na ogół nico mniejsze i bardziej "kobiece".
    Ten "olbrzymi dżentelmen" jest do tej pory wykorzystywany do uprawy roli w niektórych częściach Zjednoczonego Królestwa, a kategorie dla szajrów należą do najbardziej popularnych podczas pokazów rolniczych. Rasa ta ma nawet swój własny pokaz krajowy, odbywający się każdej wiosny w Peterborough, w angielskim hrabstwie Cambridge.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz