niedziela, 17 sierpnia 2014

Oczy i uszy



    Także kolor oczu może niekiedy nie odpowiadać zmysłowi estetycznemu człowieka, np. oczy z teczówką koloru perłowego (tzw. rybie oczy), oczy z tęczówką jasnoszarą lub jasnobrązową.



    Oczy konia wskazują także na jego temperament i cechy charakteru. Poza tym u koni dość częstym problemem jest daleko- lub krótkowzroczność, co może znacznie obniżyć ich sprawność, przede wszystkim jeśli chodzi o konie sportowe biorące udział w konkursie skoków przez przeszkody bądź WKKW.



    Przy ocenie danego konia dużą rolę, obok kształtu głowy i oczu, grają także uszy. W tym wypadku znaczenie ma przede wszystkim długość i osadzenie na głowie, jak również ich ruchu. Uszy tzw. leniwe mogą być objawem ociężałości lub upośledzenia umysłowego (np. wodogłowia), uszy wrażliwe na mowę, uważnie kierujące się w kierunku źródła danego odgłosu wskazują na sprawnego, bystrego konia.



    Zwierzęta złośliwe lub strachliwe często kładą uszy do tyłu i poruszają nimi nerwowo w tę i z powrotem. Często spotykane szerokie, grube i gładko osadzone uszy, które wielokrotnie są ułożone poziomo lub zwisają, są nazywane uszami dyndającymi, podczas gdy uszy długie i osadzone szeroko tytułuje się mianem oślich uszu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz