niedziela, 17 sierpnia 2014

Holenderski koń pociągowy    Holenderski koń pociągowy, dutch draught, jest rasą stosunkowo nową, wyhodowaną w 1918 r. na bazie konia brabanckiego, belgijskiej rasy pociągowej. Jest masywnym koniem obdarzonym fenomenalną siłą - w zamyśle miała to być rasa do pracy na roli, a siła miała zasadnicze znaczenie dla uprawiania ciężkich holenderskich gleb glinianych i piaszczystych, które wyczerpałyby szybko siły mniejszych koni.
    Jest to inteligentne stworzenie o łagodnym i posłusznym charakterze. Mierzy prawie 17 dłoni, ale jak na swój rozmiar zaskakująco energiczne. Ponieważ może pracować przez długi czas i doskonale wykorzystuje dawane mu pożywienie, koń ten jest też bardzo ekonomiczny w utrzymaniu. Z wyglądu podobny jest do konia brabanckiego, przypomina też belgijskie konie ardeńskie, których kilka zostało użytych do krzyżówek w okresie tworzenia rasy. Aczkolwiek jest masywnej budowy, jego głowa nie powinna być mało urodziwa czy ordynarna - jak mówią hodowcy. Jego łagodne spojrzenie o bardzo spokojnym temperamencie.
    Koń holenderski ma krótką szyję, potężną łopatkę i szeroki, mocny grzbiet. Jego ogon jest nisko osadzony na muskularnym zadzie, a krótkie, silne nogi są ozdobione bujnymi czarnymi szczotkami. Jest na ogół maści kasztanowatej, gniadej, siwej lub dereszowatej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz