niedziela, 17 sierpnia 2014

Perszeron    Choć wydaje się to niemal nieprawdopodobne w przypadku rasy koni pociągowych, krew arabska odegrała w hodowli perszeronów znaczną rolę. W regionie Perche w Normandii - od którego rasa ta wzięła swoją nazwę - konie żyły prawdopodobnie już od epoki lodowcowej i uważa się, że po pierwszej krucjacie, w końcu jedenastego stulecia, ich tamtejsze rasy zyskały na domieszce krwi ras orientalnych.
    Słynna stadnina Le Pin, głównie centrum hodowli perszeronów, sprowadziła w 1760 r. ogiery arabskie i dwa z nich, Goldolphin i Gallipoly, miały ogromny wpływ na tę rasę. Dzięki domieszce krwi arabskiej perszeron jest chyba najbardziej eleganckim spośród koni pociągowych, a orientalne pochodzenie widać szczególnie w jego urodziwej głowie o lekko wklęsłym profilu. Typowym umaszczeniem tej rasy jest siwe - maść arabów - i niekiedy kare. Konie te mają wyrazisty, długi i niski wykrok.
    Jest to jedna z największych ras koni pociągowych - największy koń na świecie, imponujący Dr Le Gear, był perszeronem mierzącym 21 dłoni!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz