niedziela, 17 sierpnia 2014

Koń belgijski

    Belgia nie bez powodu jest dumna ze swojej rasy koni pociągowych, konia barbanckiego, określonego też jako belgijski ciężki koń pociągowy, belgian heavy draught [w Polsce najczęściej używa się nazwy koń belgijski]. Znany początkowo jako koń flandryjski, odegrał on dużą rolę w hodowli brytyjskich ras koni pociągowych: szajrów, clydesdale i suffolk punch, przyczynił się również do rozwoju rasy irlandzkiego konia pociągowego, irish draught, gdzie wykorzystywano go dla uzyskania koni o większych wymiarach.
    Koń brabancki i jego bliski kuzyn, koń ardeński, o którym również wypada wspomnieć w tym miejscu, był sławiony przez Juliusza Cezara jako silny i chętny do pracy koń roboczy. W późniejszych czasach Belgowie oparli się pokusie hodowania lżejszych koni dla kawalerii i zazdrośnie strzegli swojej rasy pociągowej, która znakomicie nadawała się do pracy na roli.
    Pod koniec dziewiętnastego stulecia rasa ta - którą niekiedy określano również jako race de trait Belge - stworzyła trzy główne gałęzie, oparte na osobnych liniach krwi. Ogier Orange I dał początek linii dendre (tzw. big horse), Bayard był założycielem linii nivelles (tzw. grey horse), w której często rodzą się konie kasztanowo- lub gniado-dereszowate, a Jean I stworzył linię mehaigne (tzw. colossal horse), znaną z olbrzymiej siły grzbietu i lędźwi.
    Fantastycznie silny i wytrzymały koń brabancki (belgijski) ma krótki grzbiet, zwięzłą budowę i krótkie, silne nogi z niewielkimi szczotkami. Jego głowa jest dosyć urodziwa i jak na rasę pociągową niewielka, aczkolwiek nadal proporcjonalna. Mierzy przeciętnie około 17 dłoni i jest, ogólnie rzecz biorąc, zwierzęciem masywnym. Jego ruchom daleko do elegancji, ma typowy, krótki wykrok ras pociągowych, ale jest to z kolei doskonała cecha predysponująca go do pracy na roli - zwłaszcza na trudnych glebach gliniastych. Jest on szczególnie znany ze swojego łagodnego i uległego temperamentu.
    Choć koń brabancki jest w Europie mało popularny, znalazł zwolenników w Ameryce, gdzie jest hodowany w typie bardziej wyrafinowanym i urodziwym.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz