poniedziałek, 14 października 2013

Kuc Chincoteague

 "Gdy nadeszła północ, morze jeszcze bardziej się wzburzyło, a fale ciężko zwalały się na pokład. Ponad łoskotem fal i wyciem wiatru, można było z trudem wyłowić paniczne rżenie przerażonych koni".
  Fikcja? Możliwe... Lecz popularna teoria na temat kuców z wyspy Assategue, leżącej na przeciw wschodniego wybrzeża Ameryki, oraz sąsiadującej z nią Chincoteague, malowniczego wirginijskiego uzdrowiska, mówi, że kuce te przypłynęły na brzeg z rozbitego hiszpańskiego galeonu.
  Bardziej prozaiczna wersja: prawdopodobnie kuce te są potomkami stad wypuszczonych na wolność przez pierwszych osadników, chodź bardziej powszechna jest opinia, że pochodzą od koni hiszpańskich. Jakkolwiek rzeczy się miały, dzikie konie, jak się sądzi, zamieszkiwały tu przez około trzysta lat, walcząc o przeżycie wśród mokradeł.
  Przeważnie są one drobnej budowy, mierzą przeciętnie 12 dłoni, lecz wykazują niektóre cechy dużych koni. Fakt ich istnienia nie był znany ogółowi aż do lat 20. dwudziestego wieku, a obecnie znajdują się one pod ochroną Departamentu Straży Pożarnej (Chicoteague Fire Departament), który zarządza obiema wyspami.
  Na Assategue, która nie jest zamieszkana przez człowieka, znajdują się dwa stada. Teren wyspy jest nisko położony i prawie nic go nie chroni przed sztormami znad Atlantyku, a większość obszaru to piaszczyste mokradła. Przysłowie mówi, że kuc z Chincoteague "i na kamieniach nabierze sadła" - inaczej mówiąc, doskonale wykorzystuje żywność.
  Bardzo inteligentny i wszechstronny, kuc chincoteague jest odpowiednim wierzchowcem dla dzieci, które kochają jego wesołe usposobienie i barwne odmiany umaszczenia - większość kuców to konie kasztanowato-,gniado - i karo-srokate, aczkolwiek zdarzają się też maści jednolite. Domieszka krwi arabskiej pozytywnie wpłynęła na rozwój tej rasy.
  Każdego roku w lipcu kuce są spędzane razem na Assateague i przepędzane wpław na Chincoteague, gdzie wystawia się je na sprzedaż podczas aukcji. Te, które nie znajdą nabywców, przepędza się następnego dnia z powrotem na wyspę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz