środa, 2 października 2013

Zapalenie skóry właściwej kopyta.  Aseptyczne (nie wywołane przez zarazki) zapalenie kopyt powstaje w wyniku podrażnienia skóry właściwej. To podrażnienie może być spowodowane przez zbyt krótkie kopyta, wskutek nadmiernego ich starcia lub wycięcia, mocnego obciążenia kopyt (przede wszystkim u koni nie podkuwanych, chodzących po twardym, kamienistym podłożu), zbyt długiego wypalania podków lub zbyt cienkiej podeszwy przy podkuciu na gorąco.  Szczególnie narażone na to są niepodkute konie, z wolno rosnącym "rogiem" i krótkimi kopytami lub cienkimi podeszwami, jak również konie zaprzęgowe, przy wzmożonym obciążeniu na twardym podłożu.  Chory koń stawia krótkie, sztywne kroki. Czasami w pęcinie czuć tętnienie. Podeszwa może stać się miękka i wrażliwa na dotyk.


koń nogi


  Pierwszym działaniem powinno być przeprowadzenie konia na miękkie podłoże i schłodzenie kopyta do czasu przybycia weterynarza lub specjalisty od podkuwania. W przypadku zbyt krótkich kopyt zleci on podkucie klejone lub lekkie podkucie na zimno przed kolejnym obciążeniem w celu ochrony przed podrażnieniami. Odpowiednia dawka środków łagodzących zapalenie i ból zapobieganie ewentualnym negatywnym skutkom dotychczasowych dolegliwości. Podczas leczenia koń nie powinien się zbytnio poruszać.
  Działanie zapobiegawcze
  Jeśli koń ma być podkuwany na gorąco, należy zwrócić uwagę na to, czy na podeszwie jest wystarczająco dużo zrogowaciałego naskórka, należy również uważać, aby podkowa była wypalona krótko. Kopyta powinny być eksploatowane odpowiednio do ich możliwości (z zabezpieczeniem kopyt lub bez niego, wzrost warstwy rogowej). 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz