niedziela, 13 października 2013

Szpat (włogacizna)



  Szpat jest artrozą kończyn tylnych. Na zewnętrznej stronie kości tworzą się narośle, które długotrwale zakłócają bieg ruchu. Zmiany kostne tworzą się przeważnie w stawie skokowym i ograniczają ruch kopyta przez silny ból, rzadziej w sposób mechaniczny. przebieg choroby może doprowadzić do usztywnienia stawu!



  Rano koń wyraźnie kuleje i opiera się na palcach. W ciągu dnia lub w trakcie ruchu kulawizna nieco ustępuje. Szpat jest wywołany przez zbyt wczesne i za duże obciążenie stawu skokowego (konie sportowe, pociągowe).



Cierpienia koni chorych na włogaciznę można złagodzić za pomocą podków ortopedycznych. Dzięki zastosowaniu klinów na bocznych ramionach podkowy kopyto zostaje ustawione pod takim kątem, że koń może znowu stanąć na całej jego powierzchni. Nastawienie kierunku palców dodatkowo ułatwia koniowi poruszanie się.



  Te środki zaradcze łagodzą objawy i umożliwiają zwierzęciu przyjemniejsze życie, ale nie jest to sposób leczenia. We wczesnym stadium pomocne jest dużo ruchu bez obciążenia (spacery na wybiegu, lekka praca), co może zwiększyć ruchliwość dotkniętego chorobą stawu. W tym przypadku pomocne mogą być także środki medycyny naturalnej.



  Rozpoznanie włogacizny.
W celu rozpoznania włogacizny podnosi się po kolei każdą z tylnych kończyn i trzymając ją za staw pęcinowy przyciska do brzucha konia. Po około minucie nogę się puszcza, a konia skłania do biegu. Jeśli koń wyraźnie kuleje na uniesioną wcześniej nogę, to prawdopodobnie staw jest dotknięty artrozą. Tę diagnozę należy potwierdzić za pomocą zdjęć rentgenowskich. U wrażliwych koni próba na włogaciznę może wypaść pozytywnie, chociaż stawy są zdrowe! Zaleca się przeprowadzenie badań przez weterynarza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz