niedziela, 13 października 2013

Zapalenie trzeszczki kopytowej.  Ta choroba, ogólnie znana jako trzeszczka kopytowa, jest trudnym do zdiagnozowania, przewlekłym zapaleniem kaletki maziowej trzeszczki kopytowej, prowadzącym do uszkodzenia trzeszczki kopytowej i ścięgna głębokiego zginacza palców. Choroba ta dotyczy, prawie wyłącznie, przednich nóg konia. Pierwotne zapalenie torebki maziowej sięga coraz głębiej i głębiej, aż do gładkiej warstwy chrząstki trzeszczki kopytowej (mała, podłużna kość, między kością kopytową a koronową). Ta warstwa chrząstki jest "prowadnicą" dla ścięgna kości kopytowej. Jeśli warstwa chrząstki zostanie zniszczona przez nawracające zapalenia kończyn i towarzyszące temu torbiele galaretowate okołostawowe, szybko zaatakowane zostanie także ścięgno głębokiego zginacza palców.

rehe1

  Jeżeli w wyniku szczegółowych badań weterynarz wykluczy inne schorzenia (ścięgna, stawy), można przeprowadzić tak zwaną próbę klinową, aby potwierdzić podejrzenia o występowaniu zapalenia trzeszczki kopytowej. W tym celu dotknięte chorobą kopyto ustawia się na drewnianym klinie, grubszym końcem klina w kierunku palców, a drugie kopyto podnosi się do góry.

P1010353

  Rozciągnięcie ścięgna zginacza palców wzmacnia ewentualnie występujące podrażnienie w aparacie ruchowym i jest dla konia tak nieprzyjemne, że podda się on tej procedurze z wielką niechęcią. Zdrowy koń bez problemu wytrzyma próbę klinową.  Choroba jest uleczalna tylko w początkowym stadium. Jedyną możliwością złagodzenia dolegliwości choroby w jej zaawansowanym stadium jest ortopedyczne podkucie konia podkowami z miękką wkładką z tworzywa sztucznego i zwiększoną powierzchnią podparcia, co pomoże odciążyć ścięgna zginacza i trzeszczkę.

Nogi konia w pyle Zdjęcie Seryjne - 9648543

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz